امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

باقلا پلو با ماهیچه مجلسی

منبع:liliangol.blogfa .com رویا جون هنرمند

مواد لازم :
 
برنج :سه ليوان يا 600 گرم
 
باقلا ي خشك :يك ليوان و در صورتيكه تازه باشد دو ليوان
 
شويد خشك :چهار الي پنج قاشق غذا خوري
 
كره :80 گرم
 
دارچين وروغن مايع و نمك :به مقدار لازم
 
ماهيچه با استخوان :پنج عدد
 
پياز متوسط :سه عدد
 
سير :يك حبه
 
برگ بو :دو تا سه عدد
 
زعفران :يك قاشق چايخوري
 

طرز تهيه :


ابتدا پياز را ريز خرد مي كنيم وبا كمي روغن تفت مي دهيم تا سبك بشه .

 ماهيچه را به آن مي افزاييم وبا حررات ملايم حدود بيست دقيقه آنها را تفت مي دهيم تا پياز نرم بشه و ماهيچه ها هم عطر پياز را به خود بگيرد.

حالا سير و برگ بو و نصف زعفران دمكرده را به آن مي افزاييم و حدود سه چهار ليوان آب جوش به آن اضافه مي كنيم .و مي گذاريم بپزه كه البته من ديگ زود پز را ترجيح مي دهيم كه در اين صورت بعد از حددود نيم ساعت ماهيچه پخته مي شود.
 


در اين فاصله ،باقلا را با آب وكمي نمك و يك قاشق جوش شيرين مي گذاريم تا روي حرارت زياد تا اب بجوشه وباقلا بپزه.

 وقتي مغز با قلا پخته شد ،آب برنجي را كه با نمك قبلا خيس كرديم خالي مي كنيم و برنج را به قابلمه مي افزاييم ..و صبر كي كنيم تا برنج قد بكشه و سپس آن را ابكش مي كنيم .ملاك ما براي اينكه برنج وا نره اينه كه مغز برنج نرم بشه و خط هاي عرضي روي دانه هاي برنج ايجاد بشه كه البته برنج هم بايد از نوع مرغوب باشه ..


كف قابلمه روغن مي ريزيم و ته ديگ مورد نظر كه من ورقه هاي سيب زميني استفاده كردم  را مي چينيم ..بهتره ضخامت ورقه ها حدود نيم تا يك سانتيمتر باشه .


 مخلوط برنج وباقلا را لايه لايه مي ريزيم ولاي آن شويد خشك و كمي پودر دارچين به دلخواه مي ريزيم .


روي ان قطعات كره و زعفران دمكرده مي ريزيم .و اول حرارت را زياد مي كنيم تا كمي بخار جمع بشه و سپس دمكني مي گذاريم تا دم بكشه .

وقتي ماهيچه ها پخته شد مابقي زعفران دمكرده را اضافه مي كنيم و نمك آن را اندازه مي كنيم و صبر مي كنيم تا سس آن غليظ بشه و حدود يك تا يك ونيم ليوان آب داشه باشه .ماهيچه ها را خارج مي كنيم ودر ظرف سرو مي چينيم و بعد آب ماهيچه را از صافي رد مي كنيم وروي ماهيچه مي ريزيم .خيلي خوشمزه هست ...................نوش جان